Dom parterowy nowoczesny – jak powinien wyglądać?
Data publikacji 13 stycznia 2023
Projekt nowoczesnego domu coraz częściej przewiduje, że będzie to dom parterowy. Warto przyjrzeć się więc temu rozwiązaniu i spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, jakie jego atuty przesądzają o tym, że cieszy się dziś tak dużą popularnością.
Dom parterowy – dlaczego warto?
Listę zalet domów parterowych w ich nowoczesnym wydaniu otwiera bezpośredni dostęp do terenu, który otacza budynek. Z całą pewnością nie jest to jednak jedyna korzyść, z istnienia której powinniśmy zdawać sobie sprawę. Wcale nie mniej istotne jest to, że w domu parterowym z łatwością można oddzielić strefę dzienną i nocną, a do tego komunikacja po nim odbywa się w sposób intuicyjny. Brak schodów przyczynia się do tego, że dom parterowy nowoczesny jest bezpieczniejszy dla seniorów i dzieci niż dom piętrowy. Nie wymusza na osobach budujących go konieczności wprowadzania dodatkowych ułatwień komunikacyjnych, jest więc znacznie bardziej przyjazny w użytkowaniu. Co przy tym warte podkreślenia, nowoczesne projekty domów parterowych dostępne w sprzedaży wcale nie wykluczają możliwości dobudowania dodatkowego piętra. Przeciwnie, uwzględniając taką opcję sprawiają, że wprowadzanie ewentualnych modyfikacji w przyszłości jest znacznie mniej skomplikowane.
Dobry czyli jaki – wybieramy projekt domu parterowego
Nie każdy projekt domu parterowego będzie tak samo trafiony. I choć z sytuacją taką mamy do czynienia coraz rzadziej, nadal spotykamy się z domami, które są nowoczesne jedynie z nazwy. Wymieniając najbardziej charakterystyczne cechy parterowego domu w nowoczesnym wydaniu wspomina się przede wszystkim o zwartej bryle. Pozwala to na stworzenie funkcjonalnego układu pomieszczeń. Warto jednak pamiętać i o tym, że zwarta bryła to także niższe koszty, z jakimi należy się liczyć ogrzewając nieruchomość. Prosta forma może opierać się nie tylko na podstawie kwadratu, ale również prostokąta.
Trudno mówić o funkcjonalności nowoczesnego domu parterowego także wtedy, gdy nie porusza się kwestii związanych z rodzajem zastosowanego dachu. Przeważnie obserwujemy wysoko położone szpiczaste dachy – sprawdzony sposób na doświetlenie pomieszczenia. Owszem, można zrezygnować z wysokiego sufitu na rzecz poddasza użytkowego, trudno jednak nie dostrzec tego, że w ostatnich latach jest to praktyka, od której się odchodzi choćby dlatego, że eliminuje konieczność wprowadzania schodów.
Minimalizacja kosztów w nowoczesnym domu
Zmiany, jakie dokonują się w samym myśleniu o domach jednorodzinnych można dostrzec choćby wtedy, gdy wspomina się o kosztach związanych z ich eksploatacją. Dziś myśli się o nich już na etapie tworzenia projektu. Można to dostrzec choćby analizując uwagę, jaką poświęca się nasłonecznieniu. Współcześnie nie ma już mowy o sytuacji, w której w każdym pomieszczeniu nie znajdowałoby się przynajmniej jedno okno. W cenie są przy tym duże przeszklenia. Wymagają one poniesienia pewnych kosztów związanych z samym doborem okien, które nie przepuszczają powietrza. W zamian zyskuje się jednak jasny, słoneczny dom, który pozwala na uzyskanie komfortowych warunków tak latem, jak i zimą.