Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom dom w lesie

Czy warto zbudować dom w lesie?

Data publikacji 19 stycznia 2023


Nie da się ukryć, że podczas planowania budowy domu bardzo często bierze się pod uwagę to, gdzie dokładnie zlokalizowana będzie działka. Wielu osobom zależy na tym, aby była dobrze skomunikowana, atrakcyjna wizualnie czy też oczywiście, żeby były do niej poprowadzone wszystkie potrzebne media. Coraz częściej inwestorzy zastanawiają się jednak nad tym, czy dobrym pomysłem będzie dom w lesie. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Najważniejsze zalety budowania domu w lesie

Analizę zasadności budowania domu w lesie najlepiej zacząć oczywiście od zalet tego rozwiązania. Z jakiego zatem powodu warto się na to zdecydować? Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą jest w tym wypadku możliwość życia w miejscu bardzo cichym i posiadającym swój własny mikroklimat. Oczywiście mieszkanie w lesie to także znacznie czystsze powietrze. Przekłada się to na lepsze zdrowie organizmu i możliwość uniknięcia np. wielu chorób płuc i górnych dróg oddechowych.
Jeśli planuje się wybudowanie domu w lesie, z całą pewnością bierze się pod uwagę również otaczający nieruchomość krajobraz. Budowanie własnego domu w mieście to konieczność pogodzenia się z faktem, że nie zawsze widok z okna będzie atrakcyjny wizualnie. Jeśli jednak dom zbuduje się w środku lasu z dala od innych nieruchomości, to zawsze będzie na czym zawiesić oko, a spoglądanie za okno stanie się samą przyjemnością.

Czy drewniany dom w lesie ma jakieś istotne wady?

Jak więc widać wybudowanie domu w lesie niesie za sobą naprawdę bardzo ciekawe zalety. Nic więc dziwnego, że taka inwestycja jest coraz popularniejsza i działki budowlane znajdujące się w lesie cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli faktycznie poważnie rozważa się realizację takiej inwestycji, koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są jej wady. Wiedzieć bowiem trzeba, że drewniany dom w lesie to nie tylko same korzyści, lecz także pewne bardzo istotne minusy. Z jakimi zatem konkretnie wadami trzeba się liczyć?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że chęć wybudowania domu w lesie może zostać bardzo szybko zweryfikowana pod względem finansowym. Koszt zakupu takiej działki, a także wybudowanie na niej domu jest naprawdę ogromny. W efekcie tego standardowy budżet przeznaczony na budowę typowego domu będzie w tym wypadku niewystarczający.
Jeśli jednak uda się wybudować dom, nie oznacza to końca problemów. Bardzo często takie działki budowlane pozbawione są mediów. Trzeba zatem na własną rękę starać się o podłączenie wody, gazu czy też sieci elektrycznej. Rzecz jasna wymaga to spełnienia wielu formalności, a także opłacenia dużych kosztów przyłączeniowych.
Nie da się zaprzeczyć temu, że choć takie domy mają wiele naprawdę ciekawych zalet, to jednak mają także duże wady. Przykładowo drogi dojazdowe bywają w bardzo kiepskim stanie, okoliczna infrastruktura handlowa właściwie nie istnieje, a żeby dostać się np. do kina, trzeba pokonać wiele kilometrów. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że dom w lesie to także ryzyko wizyt dzikich zwierząt, na co trzeba być przygotowanym.

Redakcja hotmeble.pl

Nasza redakcja jest po to, aby pomóc w tworzeniu przestrzeni, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również sprzyjają zdrowiu i zrównoważonemu stylowi życia. Dołącz do nas, aby odkrywać nowe pomysły i techniki, które sprawią, że Twój dom będzie wyjątkowy i przyjazny dla środowiska!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?