Czym powinny charakteryzować się energooszczędne domy?
Data publikacji 15 stycznia 2023
W dzisiejszych czasach, gdy tak wiele mówi się o ekologii, lecz jednocześnie o ogromnych cenach energii, każda forma oszczędności jest wskazana i pożądana przez obywateli. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można stworzyć energooszczędny dom. Czym się on musi charakteryzować, aby uzyskać takie miano?
Jaki rozmiar domu?
Być może będzie to dla wielu osób dużym zaskoczeniem, lecz energooszczędne rozwiązania w domu to nie tylko pozyskanie taniej energii, lecz przede wszystkim znaczne ograniczenie jej wytracania. Osiągnąć to można poprzez wybudowanie określone kształtu i rozmiaru domu. Co więc powinno się o tym wiedzieć?
Idealny dom, który charakteryzować się będzie energooszczędnością, jest prostokątny i parterowy, a jednocześnie z jednospadowym dachem. Z jakiego powodu musi być właśnie taki? Jak się okazuje, taki dom cechuje się najlepszym rozchodzeniem się ciepła i ograniczeniem jego wytracania. Oznacza to, że osiąga się dzięki temu ogromne oszczędności na ogrzewaniu.
Czy okna są istotne?
Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest to, jakiego rodzaju będą w danym domu obecne okna. Jak się okazuje, to właśnie one stanowią zdecydowanie największy problem w zakresie izolacji cieplnej i to przez okna ucieka z domu najwięcej energii.
Jeśli dom ma charakteryzować się energooszczędnością, musi mieć zamontowane wysokie jakości, szczelne, a także zabezpieczające przed utratą energii cieplnej okna.
Wykorzystane do budowy materiały budowlane
Niezwykle istotną cechą, którą musi charakteryzować się każdy energooszczędny dom, jest użycie wysokiej jakości materiałów budowlanych. Chcąc zadbać o możliwie jak najlepszy współczynnik utraty energii, należy zwrócić ogromną uwagę na to, z czego dany dom będzie zbudowany. Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się temu, z czego wykonana będzie izolacja termiczna murów, przez które rzecz jasna wytracana jest przeważająca część energii. Co jest zatem dostępnego na rynku?
Nie da się ukryć, że bardzo często inwestorzy sięgają po styropian. Jest to dobre rozwiązanie, które zapewnia dość dobrą izolację termiczną, a także całkiem szybko się nim pokrywa ściany. Dobrym wyborem będzie także wełna mineralna oraz ostatnimi czasy coraz popularniejsza pianka PUR.
Jaki układ pomieszczeń?
Być może dla wielu inwestorów będzie to sporym zaskoczeniem, lecz duży wpływ na energooszczędność domu ma to, jaki jest w nim obecny układ pomieszczeń. Czemu dokładnie trzeba się pod tym względem przyjrzeć?
Doskonałym pomysłem będzie takie rozlokowanie pomieszczeń, aby od północnej strony budynku znajdowały się jedynie pomieszczenia typowo użytkowe, takie jak garaż, kotłownia czy też garderoba lub schowek. Idealnym rozwiązanie jest sytuacja, gdy od tej strony budynek nie będzie posiadał nawet okien.
Odpowiednia wentylacja
Na sam koniec trzeba się jeszcze przyjrzeć temu, czy obecna w domu wentylacja będzie odpowiednio efektywna. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz dobrze i efektywnie działająca wentylacja jest w stanie znacznie obniżyć koszt zużywanej energii cieplnej.