Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś
Ekologia Program Mój Prąd 5.0 coraz bliżej

Program Mój Prąd 5.0 coraz bliżej!

Data publikacji 13 marca 2023

Program Mój Prąd to rozwiązanie, które cieszy się w Polsce ogromnym rozwiązaniem. Na czym polega ten program? W dużym skrócie można napisać, że osoby spełniające kryteria formalne mogą otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu ciepła lub magazynu energii elektrycznej? Z roku na rok założenia programu się zmieniają, podobnie jak kwoty dofinansowań i kolejne urządzenia, na jakie można otrzymać dotacje. W 2023 roku szykują się rekordowe, jeśli chodzi o kwoty, dopłaty do domowych instalacji oraz pomp ciepła. 

Kto może otrzymać dotację?

Według oficjalnej strony programu Mój Prąd wniosek może złożyć każdy, kto będzie rozliczać się w nowym systemie net billing lub też każdy, kto zmienił system rozliczania z systemu opustów (net-metering) na system net billing. Mowa o systemie obowiązującym od 1 kwietnia 2022 roku, kiedy to weszło w życie rozliczanie się prosumentów w systemie tzw. net-billing.

Po co powstał program Mój Prąd? 

Nadrzędnym celem programu Mój Prąd jest wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej. Co to oznacza? Są to wszystkie osoby, które wytwarzają energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej. 

Do jakich urządzeń można dostać dofinansowanie?

Program Mój Prąd ma precyzyjny zakres jeśli chodzi o to, jakie urządzenia można dofinansować z pozyskanych tym sposobem środków. Początkowo były to wyłącznie instalacje fotowoltaiczne, ale z biegiem lat zakres programu uległ poszerzeniu. Obecnie są to także magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh, systemy HEMS. 

Jak uzyskać dofinansowanie?

By uzyskać dofinansowanie należy złożyć odpowiedni wniosek online i dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Każdy, kto spełnia kryteria – bez względu na poziom dochodów czy inne czynniki – może wziąć udział i spróbować swoich sił. 

Termin składania wniosków

Nie jest jeszcze znany termin składania wniosków w programie Mój Prąd 5.0. Według ekspertów, co potwierdzają też słowa Wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli Pawła Mirowskiego będzie to kwiecień. Konkretniej? Informuje on, że ma to nastąpić w drugiej połowie kwietnia. Warto podkreślić, że nabór wniosków może skończyć się przed czasem z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji.

Cele programu Mój Prąd

Oczywistym i logistycznym celem programu jest wsparcie finansowe każdego, kto planuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Inne pomniejsze to zwiększenie autokonsumpcji, a także efektywności zarządzania energią elektryczną. Niemal na całym świecie do głosu dochodzi pozyskiwanie energii ekologicznymi metodami. Wiele przepisów i regulacji na poziomie krajowym lub większych wspólnot (Unia Europejska i inne). Warto wdrażać w życie takie rozwiązania w trosce o dobro naszej planety, a także przyszłych pokoleń.

Więcej informacji o programie Mój Prąd 5.0: https://litowe.pl/moj-prad/ 

fotel wypoczynkowy

Redakcja hotmeble.pl

Nasza redakcja jest po to, aby pomóc w tworzeniu przestrzeni, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również sprzyjają zdrowiu i zrównoważonemu stylowi życia. Dołącz do nas, aby odkrywać nowe pomysły i techniki, które sprawią, że Twój dom będzie wyjątkowy i przyjazny dla środowiska!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?