hotmeble.pl

Strona poświęcona domowi, wnętrzu i oświetleniu

Oszczędzanie i ekologia

Program Mój Prąd 5.0 coraz bliżej!

Program Mój Prąd 5.0 coraz bliżej!

Program Mój Prąd to rozwiązanie, które cieszy się w Polsce ogromnym rozwiązaniem. Na czym polega ten program? W dużym skrócie można napisać, że osoby spełniające kryteria formalne mogą otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu ciepła lub magazynu energii elektrycznej? Z roku na rok założenia programu się zmieniają, podobnie jak kwoty dofinansowań i kolejne urządzenia, na jakie można otrzymać dotacje. W 2023 roku szykują się rekordowe, jeśli chodzi o kwoty, dopłaty do domowych instalacji oraz pomp ciepła. 

Kto może otrzymać dotację?

Według oficjalnej strony programu Mój Prąd wniosek może złożyć każdy, kto będzie rozliczać się w nowym systemie net billing lub też każdy, kto zmienił system rozliczania z systemu opustów (net-metering) na system net billing. Mowa o systemie obowiązującym od 1 kwietnia 2022 roku, kiedy to weszło w życie rozliczanie się prosumentów w systemie tzw. net-billing.

Po co powstał program Mój Prąd? 

Nadrzędnym celem programu Mój Prąd jest wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej. Co to oznacza? Są to wszystkie osoby, które wytwarzają energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej. 

Do jakich urządzeń można dostać dofinansowanie?

Program Mój Prąd ma precyzyjny zakres jeśli chodzi o to, jakie urządzenia można dofinansować z pozyskanych tym sposobem środków. Początkowo były to wyłącznie instalacje fotowoltaiczne, ale z biegiem lat zakres programu uległ poszerzeniu. Obecnie są to także magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh, systemy HEMS. 

Jak uzyskać dofinansowanie?

By uzyskać dofinansowanie należy złożyć odpowiedni wniosek online i dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Każdy, kto spełnia kryteria – bez względu na poziom dochodów czy inne czynniki – może wziąć udział i spróbować swoich sił. 

Termin składania wniosków

Nie jest jeszcze znany termin składania wniosków w programie Mój Prąd 5.0. Według ekspertów, co potwierdzają też słowa Wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli Pawła Mirowskiego będzie to kwiecień. Konkretniej? Informuje on, że ma to nastąpić w drugiej połowie kwietnia. Warto podkreślić, że nabór wniosków może skończyć się przed czasem z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji.

Cele programu Mój Prąd

Oczywistym i logistycznym celem programu jest wsparcie finansowe każdego, kto planuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Inne pomniejsze to zwiększenie autokonsumpcji, a także efektywności zarządzania energią elektryczną. Niemal na całym świecie do głosu dochodzi pozyskiwanie energii ekologicznymi metodami. Wiele przepisów i regulacji na poziomie krajowym lub większych wspólnot (Unia Europejska i inne). Warto wdrażać w życie takie rozwiązania w trosce o dobro naszej planety, a także przyszłych pokoleń.

Więcej informacji o programie Mój Prąd 5.0: https://litowe.pl/moj-prad/ 

Udostępnij