Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom oświetlenie pokoju

Oświetlenie pokoju młodzieżowego – jak je wybrać?

Data publikacji 18 stycznia 2023

Podczas wyposażania młodzieżowego pokoju trzeba zwracać uwagę na szereg najróżniejszych szczegółów. Nie tylko przyjrzeć się trzeba temu, jak urządzona będzie przestrzeń do spania czy też rozrywki i nauki, lecz zwrócić trzeba uwagę także na dodatki i akcesoria dla dziecka. Oprócz jednak tego wszystkiego nie można zapominać o jednym naprawdę istotnym szczególe, czyli o tym, jakie oświetlenie pokoju się zakupi. Co więc trzeba o tym wiedzieć?

Zróżnicowanie punktów świetlnych

Od czego powinno się w takim razie zacząć wybieranie odpowiedniego rodzaju oświetlenia? Przede wszystkim zwrócić trzeba uwagę na to, że w pokoju dziecka znaleźć się muszą różne punkty świetlne, które swoją charakterystyką powinny być dostosowane do zróżnicowanego zastosowania.
Nie da się ukryć, że oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być oparte na dużym, głównym punkcie świetlnym, które powinno znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia. Co jednak bardzo ważne, lampy sufitowe młodziezowe muszą charakteryzować się bardzo atrakcyjnym, rzucającym się w oczy wyglądem. Dzieci zwracają na takie sprawy bardzo dużą uwagę, więc warto pozwolić im podjąć samodzielną decyzję w zakresie tego, jak takie lampy będą wyglądały.
Oczywiście to nie jedyny punkt świetlny, który musi się w pokoju dziecka znaleźć. Bardzo ważne jest także to, aby dziecko mogło używać mniejszych lampek doświetlających tylko określoną przestrzeń. Najlepszym tego przykładem jest lampka biurkowa, która wykorzystywana będzie np. do nauki. Dobrym wyborem będzie postawienie drugiej takiej lampki na szafce obok łóżka, dzięki czemu malec przed snem będzie mógł poczytać książki lub swoje ulubione czasopisma.

Czy żarówki typu led będą dobrym wyborem?

Oprócz walorów czysto użytkowych podczas wybierania oświetlenia do pokoju dziecka trzeba zwrócić uwagę także na pewne cechy typowo praktyczne. Mowa tu jest np. o tym, jakiego rodzaju wykorzysta się źródło świata. Na tym polu bezkonkurencyjne od wielu już lat są żarówki typu led. Dlaczego powinno się je kupić?
Dioda led, która umieszczona jest w takiej żarówce, jest niezwykle energooszczędna. Jak każdy rodzić zapewne wie, dzieci mają tendencję do zapominania o gaszeniu światła, więc nawet jeśli taka żarówka pozostanie zapalona przez cały dzień, nie pociągnie to za sobą znacznego wzrostu rachunków za prąd. Dodatkowo na uwadze należy mieć jeszcze to, że jest ona odporna na uszkodzenia, więc nie trzeba jej będzie często wymieniać na nową.
Ogromną zaletą używania żarówek typu led jest możliwość ich bardzo łatwego sterowania. Dzięki temu, że jest to żarówka z dużą ilością elektroniki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją włączać i wyłączać z pilota lub nawet poprzez aplikację na smartfonie. Co ciekawe, są na rynku takie modele, które można ściemniać lub zmieniać im kolory.

Jaki kolor światła zastosować?

Z racji tego, że żarówki typu led mają tak ogromne możliwości w zakresie zmiany kolorów, wielu rodziców zastanawia się nad tym, która barwa będzie zdecydowanie najlepsza. Jak się okazuje, w przypadku pokoju dziecięcego główne światło powinno być białe ciepłe. Z drugiej jednak strony lampka na biurku najlepsza będzie ze światłem białym zimnym, które sprzyja koncentracji i poprawia zdolności poznawcze.

fotel wypoczynkowy

Redakcja hotmeble.pl

Nasza redakcja jest po to, aby pomóc w tworzeniu przestrzeni, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również sprzyjają zdrowiu i zrównoważonemu stylowi życia. Dołącz do nas, aby odkrywać nowe pomysły i techniki, które sprawią, że Twój dom będzie wyjątkowy i przyjazny dla środowiska!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?